Sūnas uz metāla dakstiņiem - kā tās noņemt?

Labākais jumta segums, kāds arī tas nebūtu, nespēj aizsargāt jumtu pret dažiem dabas apdraudējumiem, no kuriem viens ir sūnas. Šīs mazās un vieglās augu sugas bieži veidojas uz jumta un var radīt daudzas problēmas, kaitējot gan jumta dakstiņu estētiskajam izskatam, gan tā funkcionālajām īpašībām. 

Šajā rakstā jūs uzzināsiet:

  • No kurienes rodas sūnas uz jumta dakstiņiem?
  • Vai sūnas uz jumta ir kaitīgas?
  • Sūnu noņemšana no jumta - pārbaudītas metodes.

 

Problēma nav tik liela, ja jums ir zināšanas par pareizajiem risinājumiem. Mācieties, kā efektīvi noņemt sūnas no jumta un novērsiet šo izaicinājumu bez lielām grūtībām!

 

No kurienes rodas sūnas uz jumta?

 

Sūnas uz jumta ir izplatīta problēma, ar ko saskaras daudzi cilvēki, it īpaši tie, kuri nepietiekami uztur savu jumta segumu. Īpaši pakļauti sūnu veidošanai ir keramikas dakstiņi un neapstrādāti jumta pārklājumi. Savukārt metāla jumta dakstiņi, trapecveida loksnes un stāvu šuvju paneļi ir mazāk uzņēmīgi pret sūnu veidošanos, tomēr tas nenozīmē, ka šī problēma nevar rasties arī uz šiem materiāliem pārklātiem jumtiem. Šādi gadījumi bieži sastopami situācijās, kad:

 

  1. 1. jumta viena no pusēm atrodas ēnainajā pusē, sūnas galvenokārt veidojas ēnainās vietās, īpaši ziemeļu un ziemeļrietumu pusēs
  2. 2. pastāv augsts mitrums, piemēram, biežas lietusgāzes vai regulāras miglas dēļ, šo problēmu daļēji var atrisināt tikai ar kvalitatīvu jumta apstrādi;
  3. 3. Ja pie mājas tuvu ir stādīti koki, kuru vainagi stiepjas pāri jumtam, tas veicina sūnu veidošanos ne tikai sakarā ar ēnojumu, bet arī saistībā ar koku lapām, kuras izdala skābas sulas. Īpaši tas ir izteikts gadījumos, kad koki ir kļavas vai liepas. 
  4. 4. uz metāla jumta dakstiņiem sūnu veidošanos papildus veicina organiskie piesārņotāji, piemēram, lapas vai putekļi. Sūnas bieži uzkrājas arī sarežģītākiem jumtiem ar daudziem līkumiem. Šādās situācijās ir ieteicams rūpīgi izvērtēt, kā noņemt sūnas no skārda jumta.
  5.  

Vai sūnas uz jumta ir kaitīgas?

Ir svarīgi rūpēties par to, lai sūnas tiktu noņemtas. Šādas sūnas var radīt ne tikai vizuālu defektu, samazinot ēkas estētisko izskatu, bet arī potenciāli ietekmēt jumta ilgmūžību un veiktspēju. Lai novērstu šo problēmu, ir svarīgi regulāri veikt tīrīšanas un apkopes darbus, kas nodrošinās jumta tīrību un aizsargās to no sūnu veidošanās., uzziniet, kā noņemt sūnas no jumta .

Jautājums par sūnām uz jumta dakstiņiem un to vizuālo ietekmi ir subjektīvs. Lielākā daļa cilvēku uzskata, ka sūnas samazina ēkas estētisko pievilcību, savukārt citi uzskata, ka tās var būt interesants dekoratīvs elements. Neskatoties uz personīgo viedokli, ir vērts apsvērt sūnu noņemšanu. Galu galā, visbūtiskākais ir jumta izturība un funkcionalitāte. Lai nodrošinātu jumta ilgmūžību un aizsargātu to no sūnu ietekmes, ir ieteicams veikt regulāras tīrīšanas un apkopes darbus, lai saglabātu tīru jumta virsmu.

Sūnu noņemšana no jumta ir efektīva, izmantojot pārbaudītas metodes. Sākotnēji, ir vērts pievērst uzmanību profilaksei, t.i., veikt pasākumus pirms sūnas parādās uz jumta. Lai to panāktu, ir svarīgi pareizi apstrādāt jumtu vai iegādāties augstas kvalitātes metāla jumta dakstiņus, kas ir pasargāti no mitruma, UV starojuma, sūnu un ķēpju veidošanās. Svarīga loma ir arī efektīvas jumta ventilācijas sistēmas izveidei, kas palīdz novērst lieko mitrumu uz jumta un samazina sūnu veidošanās risku uz metāla jumta dakstiņiem.

Ja sūnas jau ir parādījušās uz jumta, nav iemesla uztraukties! Sūnu noņemšana no jumta, pretēji izskatam, nav sarežģīta un lielākajā daļā gadījumu to var veikt pašam, bez nepieciešamības pieaicināt speciālistu. Vienkārši sagatavojiet ūdens šķīdumu ar etiķi, sāli vai amonjaku. Pēc šāda mājas līdzekļa uzklāšanas un sūnu mīkstināšanas, izmantojiet parasto augstspiediena mazgātāju - tas noņems netīrumus un nebūs kaitīgs jumta gludajai virsmai. Ja jums ir poraini metāla jumta dakstiņi, varat izmantot cietu suku.

Ja, no otras puses, nevēlaties sagatavot mājas līdzekļus, jūs varat izmantot speciālus preparātus sūnām uz jumta. Tie ir plaši pieejami, un to cenas svārstās no desmitiem līdz vairākiem desmitiem euro. Lielākajā daļā gadījumu tie būs lielisks risinājums jautājumam "kā noņemt sūnas uz jumta?".

Atcerieties! Pēc sūnu jumta tīrīšanas ir vērts apstrādāt segumu ar speciālu līdzekli, kas novērsīs netīrumu nogulsnēšanos turpmāk. Turklāt, pārliecinieties, ka jumts tiek regulāri tīrīts, vismaz reizi 2-3 gados. Tas palīdzēs ne tikai novērst sūnu veidošanos, bet arī aizsargāt jūsu jumta segumu no citiem riskiem un uzturēt ēkas estētiku.

Gan sūnu dakstiņu tīrīšanu, gan jumta kopšanas darbus var uzticēt speciālistiem. Tas ir ieteicams gadījumos, kad jumta slīpums ir liels vai platība ir liela - šādas uzdevumus veikt patstāvīgi var būt ļoti sarežģīti un pat bīstami.

+